Electro-Voice ELX200-18SP 18" Powered Subwoofer
Electro-Voice
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
WARRANTY SPECIAL Warranty
WARRANTY SPECIAL Warranty
Synchrony Financing
No Credit Needed
30min
DJ converters
We'll beat any price!
Electro Voice ELX200-18SP
18" powered subwoofer
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 132 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
ELX200-18SP features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (18-inch EVS-18L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and compact 15-mm wood enclosures, integrated M20 threaded pole polemount plate, and two-handle design for easy lifting.
SPECIFICATIONS
  • Frequency response (-3 dB) 47 Hz - 105 Hz¹
  • Frequency range (-10 dB) 40 Hz - 145 Hz¹
  • Maximum SPL 132 dB²
  • Power rating 1200 W
  • LF transducer EVS-18L 457 mm (18 in)
  • Low-Pass frequency Adjustable 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
  • Connectors (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
  • Enclosure 15 mm plywood with EVCoat
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Color Black or White
  • Dimensions (H x W x D) 600 mm x 507 mm x 574 mm (23.7 in x 20.0 in x 22.6 in)
  • Net weight 29.0 kg (64 lb)
  • Shipping weight 33.1 kg (73.0 lb)
  • Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.2 ~ 0.6A³
¹ Full space measurement using music DSP preset.
² Maximum SPL is measured at 1 m using broadband pink noise at maximum output.
³ Current rating is 1/8 power.
FAQ
Q  What is the ELX200-18SP?
Q  Is it powered or passive?
A: Powered (active) – includes a built-in 1200W Class-D amplifier.
Q  What size woofer does it use?
A: It features an 18-inch EVS-18L low-frequency driver.
Q  How powerful is it?
A:
  • 1200W amplifier